петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Бесплатни обуки за користење на електронски услуги во Неготино

ivoslik

Поврзани вести

Министерот за информатичко општество и администрација, Иво Ивановски, денес го посети бесплатниот интернет клуб во Неготино, каде се запозна со неговата работа. Тој најави неколку бесплатни обуки за граѓаните за користење на постојните електронски услуги кои ги нудат владините институции.

Ивановски оствари средба и со градоначалникот на општина Неготино, Ванчо Апостолов, при што се запозна со тековните активности кои се преземаат на полето на локалната самоуправа.

Инаку, во Република Македонија функционираат 22 бесплатни интернет клубови, кои се отворени во поголемите градови во земјата. Во нив се вработени информатичари со понапредни познавања од областа на информатиката, со што се подготвени стручно да ги извршуваат секојдневните обврски од работата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести