среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскио ден на здравјето- седми април

doktori

Поврзани вести

Институтот за јавно здравје, во соработка  со Општина Чаир по повод Светскиот ден на здравјето – седми април, во сабота од девет до 14 часот во Стара скопска чаршија пред Чифте Хамам и Мурат пашина џамија, организираат акција за бесплатни превентивни прегледи на здравјето на граѓаните при што ќе се мери ниво на шеќер и холестерол во крвта, крвен притисок,  телесна тежина и висина, ќе се даваат совети од страна на доктори на медицина и ќе се дели пропаганден материјал во врска со здравиот животен стил и превенција на болести.

Оттаму препорачуваат граѓаните дека пожелно е  да бидат гладни со цел да вредностите од мерењата на шеќерот и холестеролот во крвта бидат соодветни.

Настанот ќе биде проследен со учество на ученици од основни училишта во Општина Чаир, како и подготвена здрава храна ,,Национални јадења“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести