петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Бесплатни проекти за куќи во Илинден

Сите заинтересирани инвеститори, секој работен ден од 8.30 до 16.30 часот во општината можат да се запознаат со четирите проекти за станбени објекти и да го одберат оној што најмногу им одговара.

FASADI B CUT

Поврзани вести

Општина Илинден обезбеди четири бесплатни проекти за изградба на семејни куќи за сите оние што на јавните електронски наддавања обезбедиле градежни парцели за изградба на куќи во новата населба Јака, но и во другите делови на општината.

„Сите заинтересирани инвеститори, секој работен ден од 8.30 до 16.30 часот во општината можат да се запознаат со четирите проекти за станбени објекти и да го одберат оној што најмногу им одговара. Со бесплатните проекти, граѓаните би можеле да заштедат дури и до 1.000 евра, колку што обично чини изработката на ваквите проекти. А, истовремено, со моделите на семејни станбени куќи кои можат да се применат како типски објекти, населбата Јака ќе добие многу поубав лик“, велат од локалната власт.

Оттаму информираат дека интересот за  градежните парцели кои се на продажба е голем. Досега продадени се 261 градежна парцела, а според урбанистичкиот план за локалитетот Јака, за отуѓување останати се уште 82 слободни парцели.

FASADI 2

Следните објави за електронско јавно наддавање за отуѓување на градежните парцели ќе бидат објавени по изборите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести