Спорт

Без поголеми изненадувања на Мастерсот во Мајами

Без поголеми изненадувања на Мастерсот во Мајами

Новак Ѓоковиќ и Александр Долгополов ќе се сретнат во 1/8 финалето од Мастерсот во Мајами, откако двајцата славеа со 2:0 против Стив Дарсис, односно Томаш Белучи.

Ноле го победи Белгиецот Дарсис со 6:0 и 7:5, додека Долгополов малку повеќе се помачи против Бразилецот Белучи, победувајќи го со 6:4, односно 7:5 по сетови.

Во следната рунда натпревари се пласираше и Џон Иснер победувајќи го деветтиот носител Григор Димитров со 2:0 (7:6, 6:2). Во осминафиналето Иснер ќе се сретне со Милош Раониќ кој пак беше поуспешен од Жереми Чарди со 2:1 (6:1, 5:7, 7:6).

Од носителите пласман понатаму обезбедија Давид Ферер и Кеи Нишикори.