вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 32

Бездомничка малтретирала штитеник од прифатниот центар „Чичино Село“

Пријавената, искористувајќи ја менталната состојба на 39-годишен штитеник од Прифатниот центар, од март до септември 2014 година, истиот го заклучувала во соба со катанец, а на прозорците заковала решетки за да не избега.

bezdomnik

Последни вести

СВР Скопје поднесе кривична пријава против А.А.(46), бездомно лице сместено во Прифатниот центар „Чичино Село“, заради сторено кривично дело „противправно лишување од слобода“.

Пријавената, искористувајќи ја менталната состојба на 39-годишен штитеник од Прифатниот центар, од март до септември 2014 година, истиот го заклучувала во соба со катанец, а на прозорците заковала решетки за да не избега.

Исто така, оштетениот бил физички и психички малтретиран и принудуван да питачи по улиците во Скопје, а паричните средства собрани од питачењето и ги давал на пријавената.

Од страна на судија во претходна постапка на пријавената и е одредена мерка притвор во траење од осум дена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести