Свет

Би-Би-Си: Екстремистите напредуваат во Кобане

Би-Би-Си: Екстремистите напредуваат во Кобане

Американската војска во текот на ноќта извела девет воздушни удари на локациите каде се наоѓаат екстремистите на Исламската држава околку сирискиот град Кобане.

И покрај силните акции на американските сили, сириската опсерваторија за човекови права соопшти дека исламистите контролираат третина од Кобане и понатаму напредуваат, јавува Би-Би-Си.