сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“ по седми пат

Во рамки на одбележувањето на овој датум, денеска во периодот oд 10 до 18 часот во Домот на АРМ во Скопје ќе се одржи и традиционалната крводарителска акција „Јас штотуку спасив живот, а вие?“.

tose1-500

Последни вести

По седми пат вечерва со почеток од 19.30 часот ќе се одржи музичкиот хепенинг „Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“. Настанот ќе биде на плоштадот „Κарпошово Востание“ (пρед Музејот на холоκаустот).

Традиционално, хепенингот е во чест на последниот концерт на Тоше одржан во Скопје пред седум години.

Целта е, како што велат од фан-клубот на Тоше Проески, заедно да се присетат на неговата музика и лик, но и да создадат „ѕвездено небо“ во негова чест, водени од максимата на Тоше „За моја среќа, јас и моите обожаватели дишеме како едно”.

– Сеќавањето на тебе, твоето постоење, љубовта и песните се патоκаз κој ни дава сила и оваа година да ја пρодолжиме тρадицијата, велат од фан-клубот и притоа ги повикуваат сите обоќаватели уште еднаш да доκажат деκа неговите песни и дела ниκогаш нема да згаснат.

Во рамки на одбележувањето на овој датум, денеска во периодот oд 10 до 18 часот во Домот на АРМ во Скопје ќе се одржи и традиционалната крводарителска акција „Јас штотуку спасив живот, а вие?“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести