сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

БиХ: Бебе умре по вакцина, забрането користење на дитепер IPV и HIB

Обудкцијата не дала прецизен одговор за смртта, а се чекаат резултатите од испитувањата кои ќе потраат десетина дена.

Поврзани вести

Заводот за јавно здравство во Сараево, издаде налог за привремена забрана за користење на вакцината дитепер IPV и HIB во Босна и Херцеговина, бидејќи шестмесечно бебе починало по вакцината.

Истражните органи водат истрага за смртта на шестмесечното бебе, кое синоќе починало по примањето на оваа вакција, јави Федералната ТВ.

Обудкцијата не дала прецизен одговор за смртта, а се чекаат резултатите од испитувањата кои ќе потраат десетина дена.

Бебето во Здравствениот дом во Лукавац неодамна ја примило третата, редовна вакцина.

Здравствениот дом од ова место во близината на Туза, соопшти дека под пропишани услови ги дава сите вакцини кои се набавуваат во БиХ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести