среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

БиХ: десет години затвор за заминување во војна во странство

Босна и Херцеговина донесе измени во законите со кој се санкционира учеството во судирите во странство на страната навоени, паравоени и параполициски единици.

Shabaab_1119042c

Последни вести

Босна и Херцеговина донесе измени во законите со кој се санкционира учеството во судирите во странство на страната навоени, паравоени и параполициски единици.

Повод за донесување на ваквите измени е фактот дека десетини државјани на Босна и Херцеговина учествувале во борбите во Сирија во редовите на екстремните исламистички организации.

Според пишувањето на локалните медиуми, регистрирани се најмалку 80 граѓани во сирискиата војна, за кои се претспотавува дека 20-тмина се загинати, а 40 се вратиле во БиХ.

Заедно со оние кои ќе одат да војуваат во странство, затворски казни им следуваат и на организаторите и обучувачите на доброволците, а исто така и мадиумите кои јавно че промовираат заминување на странски војувалишта, исто така е предвидена четири годишна казна

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести