среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 46

БиХ: Две лица уапсени поради воени злосторства

bosna-i-hercegovina-zname

Поврзани вести

Две лица осомничени за воени злосторства извршени во текот на 1992 година, на подрачјето на Сребреница, уапсени се во Босна и Херцеговина. Осомничените се под истрага од обвинителството на БиХ, поради кривично дело, злосторство против човештвото.

Осомничените во законскиот рок ќе бидат предадени на обвинителството, каде ќе бидат испрашувани, а потоа ќе биде донесена одлука за иницирање на предлози за одредување мерка притвор, соопштило Обвинителството на БиХ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести