вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

БиХ: Фрленма бомба во дискотека, ранети 32 лица

Лицето кое ја фрлило експлозивната направа е идентификувано, а наводно е во болница поради раните. На полицијата и е познат по кривични дела и разбојништво, а неодамна излегол од затвор.

velika_kladusa

Поврзани вести

Најмлаку 32 лица синоќа се повредени кога маж фрлил бомба во дискотеката „Екс“ во Велика Кладуша, јавува порталот klix.ba повикувајќи се полициски извори во Унско-санскиот кантон.

Во бихачката болница „Др. Ирфан Љубијанковиќ“ биле згрижени 17 ранети пациенти.

„Најмногу повредени се примени на отропедија, а станува збор за експлозивни рани на рацете и нозете. Две лица се на неврохирургија поради повреди на главите, две на Одделението за хирургија, додека пет лица се сместени во Одделението за интензивна нега“, изјави портпаролот на болницата за босанските медиуми, Маја Хаџимехмедовиќ.

Таа додаде дека во болницата биле примени лица со тешки телесни повреди, но никој не е животно загррозен.

Лицето кое ја фрлило експлозивната направа е идентификувано, а наводно е во болница поради раните. На полицијата и е познат по кривични дела и разбојништво, а неодамна излегол од затвор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести