понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

БиХ го дели второто место на земја со најмногу терористики организации

Според извештајот на Советот за безбедност на Обединетите Нации (ОН), Босна и Херцеговина е третата земја во светот која има на својата територија регистрирано терористички организации во светот, пишува Б92.

101203_shabaab

Поврзани вести

Според извештајот на Советот за безбедност на Обединетите Нации (ОН), Босна и Херцеговина е третата земја во светот која има на својата територија регистрирано терористички организации во светот, пишува Б92.

Според листата, Босна и Херцеговина се наоѓа веднаш зад Пакистан, во која има 12 придужници, а е во иста линија со Авганистан која има 5 придружници поврзани Ал Каеда.

Советот за безбедност на ОН на листата на терористички организации ставиле вкупно 7 организации регистрирани во БиХ, како и неколку поединци кои се означени како закана за светската безбедност и затоа се смета за една од најопасните земји во светот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести