вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

БиХ: И денеска протести на улиците и пленуми на граѓаните

И денеска продолжуваат протестите на граѓаните поради незадоволство од актуелните власти

bosna zname

Поврзани вести

Во повеќе градови во Федерацијата Босна и Херцеговина денеска продолжуваат протестите на незадоволните граѓани против властите, но и пленумите на кои што учествуваат граѓаните.

Работните групи на граѓаните за секоја област посебно се задолжени да ги дефинираат барањата кои што ќе им ги понудат на властите за надминување на кризата во Федерацијата, најтешки по завршување на војната во 1995-та година.

Епилогот од досегашните протести се оставки на четири премиери на кантони како и на повеќе од 40 министри.

Протестите се одржуваат поради барањето да се смени власта на сите нивоа, но и за укинување на бенефициите на политичарите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести