недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

БиХ: Министри должат милиони на државата

Двајца министри односно нивните приватни фирми на државата и должат милионски суми за царина и данок

bosna vlada

Поврзани вести

Двајца министри во Босна и Херцеговина, кои имаат приватни фирми, имаат милионски долгови по основ на царина и данок на додадена вредност, пишува сараевскиот весник „Дневни аваз“.

Весникот наведува дека станува збор за допремиерот и министер за земјоделство, водостопанство и шумарство Јерко Иванковиќ Лијановиќ и министерот за труд, социјална политика и бегалци од Зеничко-добојскиот кантон Ивица Чуриќ.

Двајцата министри заедно на државата и должат повеќе од 11 милиони марки (околу 5,5 милиони евра).

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести