вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

БиХ: Негирањето на геноцидот во Сребреница e кривично дело

srebrenica

Последни вести

Парламентот на Федерацијата Босна и Херцеговина усвои измени на Кривичниот законик со кои негирањето на геноцидот во Сребреница и на сите воени злосторства потврдени со судски одлуки, добива третман на кривично дело за што се предвидува затворска казна во траење до три години.

Измените, предложени од пратеникот Јасмин Дувњак од Партијата за демократска акција (СДА), биле прифатени од двата дома на Парламентот, Домот на народите и Претставничкиот дом, а ќе стапат во сила осум дена по нивното објавување во Службениот весник на муслиманско-хрватската Федерација.

Сепак, засега не е познато дали овие казнени одредби ќе важат и за жителите на српскиот ентитет на БиХ, Република Српска, или ќе бидат ограничени само на граѓаните од Федерацијата БиХ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести