среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

БиХ: Приведени девет лица во рамки на акцијата „Казанова“

bosanska policija

Поврзани вести

Девет лица се приведени во Босна и Херцеговина поради трговија со дрога на подрачјето на Мостар, Јабланица, Невесиње и Требиње.

Во оперативната акција „Казанова“, полициските службеници на Државната агенција за истрага и заштита (СИПА) ги уапсиле овие лице под сомниение дека извршиле кривични дела од организиран криминал и неовластена трговија со дрога.

Во претресите на десет локации пронајдени се и привремено одземени мобилни телефони и СИМ картички, одредени парични средства, помала количина на „сканк“, оружје и други предмети кои што можат да послужат како дозна во понатамошната постапка.

Денешната акција и’ претходеше на повеќемесечната истрага во соработка со полициските органи на Хрватска.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести