понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

БиХ: Протестите продолжуваат и денеска, политичарите поделени

Демонстрациите во Сараево продолжуваат и денеска

saraevo protest

Поврзани вести

Во Сараево и денеска се насобра поголема група граѓани, која протестира пред државните институции со барање за смена на владата на Федерацијата Босна и Херцеговина и социјална правда, а протести биле организирани и во другите градови.

Во исто време, заседавал и Претставничкиот дом на Парламентарното собрание на БиХ, каде што било разгледано трошењето на буџетските средства за плати и бенефиции на функционерите, но две партии целосно се разишле во ставовите кои што се однесуваат на повеќенеделните демонстрации.

Во Тузла целосно престанаа протестите кои што пак се заменети со пленуми на граѓаните, па така правниот тим денеска ги предал барањата на Обвинителството и Агенцијата за приватизација, кои се однесуваат на процесуирање на одговорните за лошата приватизација.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести