петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

БиХ само минимално поразена од Аргентина

BIH SAMO MINIMALNO

Последни вести

Долго очекуваниот дуел помеѓу големиот фаворит за првата позиција во групата „Ф” и фаворит за светската титула, репрезентацијата на Аргентина и дебитатнтот на мундијалската сцена, селекцијата на БиХ, заврши со минимален триумф на популарните „гаучоси” од 2:1.

На самиот старт од натпреварот, поточно во 3 минута, ефектен автогол си постигна дефанзивецот на Шалке, Сеад Колашинац, а во 65 минута во листата на стрелци се запиша и најголемата ѕвезда во репрезентативниот дрес на Аргентина, Лионел Меси.

Почесниот погодок за БиХ, дебитантски на мундијалската сцена беше дело на брзоногиот напаѓач на Штутгарт, Ведад Ибишевиќ.

„Едно е да ја гледаш Аргентина, а сосема друго е да играш против нив. Јас и претходно кажав, сакаме да пружиме достоен отпор против селекцијата што е фаворит за освојување на мундијалот и горд сум што тоа успеавме да го сториме. Момците одиграа токму како што се договоривме, но веројатно психолошкиот притисок беше пресуден за да не стигнеме до позитивен резултат. Во секој случај, не смееме да бидеме незадоволни, затоа што допрва за нас следуваат мечевите каде ќе треба да покажеме дека сме подобри, против Нигерија и против Иран. И не не интересира нивниот меѓусебен дуел, ние се гледаме себеси и знаеме дека треба да одиграме на високо ниво против овие две селекции. Можеби ќе ни бидат потребни четири, а можеби и шест бода за се пласираме во следната фаза од Светското првенство“, изјави селекторот на БиХ, Сафет Сушиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести