сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

БиХ: Со 183 политички партии земјата е рекордер во регионот

Меѓу развиените европски земји, според бројот на партии прва е Шведска со 75, а во Велика Британија има само 12 партии

bosna zname

Поврзани вести

Босна и Херцеговина е рекордер во регионот според бројот на регистрирани политички партии, па во овој момент е невозможно да се предвиди колку од нив ќе се кандидираат на изборите најавени за октомври бидејќи дел од партиите постојано се гасат, додека други се основаат, пренесуваат локалните медиуми.

Од Централната изборна комисија е потврдено дека во БиХ, барем на хартија, постојат 183 политички партии, а од изборите спроведени во 2010-тата годинаод судскиот регистар се избришани дури 77 партии.

Според достапните податоци, по БиХ најмногу партии во регионот има во Хрватска и тоа 112, потоа следи Србија со околу 90 партии, Македонија со 53, Црна Гора со 45, додека во Словенија има 30.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести