четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 46

БиХ: Во Албанија само со лична карта

albania i bosna

Поврзани вести

Граѓаните на Босна и Херцеговина и Албанија наскоро ќе можат да патуваат во двете земји само со лични карти, најави албанскиот амбасадор во БиХ, Фламур Гаши.

Според него, договорот за тоа е веќе подготвен и се чека, најверојатно на крајот на мај, да го потпишат министер за надворешни работи на БиХ, Златко Лагумџија, и шефот на албанската дипломатија, Димитри Бушати.

„Ќе бидат потпишани неколку договори меѓу двете земји, а најинтересните се однесуваат на слободно движење на граѓаните, што сигурно ќе придонесе за обострано зајакнување на туризмот, но ќе биде и показател дека БиХ и Албанија тежнеат да станат дел од европското семејство“, рекол Гаши.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести