среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

БиХ: Во џамиите ќе се одржат молитви за поддршка на Ердоган

molitva

Последни вести

Во главната џамија во Сараево и на уште 34 места во Босна и Херцеговина ќе се одржат молитви за поддршка на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, пренесе агенцијата „Анадолија“.

Иницијатор на идејата е Меѓународниот универзитет во Сараево , кој предложи денешната петочната молитва во сараевското џамија „Гази Хусрев Бег“, да биде „колективна молитва за премиерот на Турција и неговата Влада“.

Според иницијаторите повод за молитвата во поддршка на Ердоган е политичко-финансискиот скандал во Турција.

Еден од иницијаторите на молитвата , Муса Коче , во изјава за агенцијата „Анадолија“ истакнал дека се прават обиди за слабеење на Турција, што според него, почнаа со протестите во истанбулскиот парк Гези, во мај минатата година.

„Затоа многу студенти одлучија да го поддржат премиерот Ердоган“, изјавил Коче.

Сараевскиот исламски духовник Халил Брзина рече дека иницијативата нашла на широка поддршка, затоа освен во главната сараевскиот џамија, такви молитви ќе се одржат во уште 34 исламски објект во Босна и Херцеговина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести