сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 21

Бил Гејтс е повторно најбогат во светот

bil-gejts-izmet-1420630215-605548

Последни вести

Коосновачот на софтверскиот гигант „Мајкрософт“, Бил Гејтс, повторно е на првото место на ранг листата на магазинот „Форбс“ за најбогатите луѓе во светот. Неговото богатство е проценето на 79,3 милијарди американски долари.

Мексиканскиот милијардер Карлос Слим, пак, се наоѓа на втората позиција со богатство од 76,4 милијарди долари.

Промени на листата на најбогатите има на третата позиција.

Американскиот инвеститор Ворен Бафет со своите 72,3 милијарди долари, го истурка од третото место Шпанецот Амансио Ортега, сопственик на компанијата „Индитекс“, која ги поседува брендовите „Зара“ и „Масимо Дути“. Бафет е побогат од Ортега за 7,8 милијарди долари.

Наследничката на „Л’Ореал“, Французинката Лилиан Бетанкур, е десетта на листата, што воедно ја прави и најбогатата жена во светот.

„Форбс“ пишува дека и покрај кризата бројот на милијардерите се зголемил и сега изнесува рекордни 1.826 лица, чие вкупно богатство е 7,05 трилиона американски долари. Тука спаѓаат и 290 нови милијардери, од кои 71 од нив се од Кина.

Шестмина Руси, на чело со првиот човек на холдингот „Интеррос“ и еден од основачите на „Норилски Никел“, Владимир Потанин, се меѓу 100-те најбогати.

Потанин е на 60-то место со богатство од 14,8 милијарди долари.

Рекорд има и меѓу младите милионери – 46 лица, кои се под 40-годишна возраст. Таа категорија, според рангирањето на „Форбс“, ја предводи основачот на социјалната мрежа „Фејсбук“, Американецот Марк Цукерберг.

Најчитани вести