среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Билансот на Македонија со противниците на Мундијалот во Катар

mkd-bilans-500

Последни вести

Освен со селекцијата на Иран, со која досега не сме се сретнале, со сите останати селекции од нашата група “Б“, во Катар, имаме и претходни средби:

Тунис:

Со оваа селекција имаме негативен биланс: две средби и два порази.   Скор: 60:43 за селекцијата на Тунис.

СП 2009 во Хрватска, 17.01.2009 г.:  Македонија – Тунис  24:25 (14:13)

Медитерански игри 2013 во Мерсин (Турција), 29.06.2013 г.:  Македонија – Тунис  19:35 (10:16)

Иран:

Немаме претходни средби.

БиХ:

Со оваа селекција имаме израмнет биланс: по две победи, два порази и две нерешени средби.   Скор: 159:151 за Македонија.

Квалификации за СП 2003 во Португалија, 24.01.2002 г.:  БиХ – Македонија  22:20 (10:10)

Квалификации за СП 2003 во Португалија, 27.01.2002 г.:  Македонија – БиХ  28:20 (11:10)

Квалификации за ЕП 2006 во Швајцарија, 19.01.2005 г.:  БиХ – Македонија  34:30 (17:13)

Квалификации за ЕП 2006 во Швајцарија, 23.01.2005 г.:  Македонија – БиХ  28:28 (15:14)

Квалификации за ЕП 2012 во Србија, 31.10.2010 г.:  БиХ – Македонија  28:28 (15:13)

Квалификации за ЕП 2012 во Србија, 12.06.2011 г.:  Македонија – БиХ  25:19 (12:7)

Хрватска:

Со селекцијата на Хрватска имаме негативен биланс: една победа и два порази.   Скор: 94:79 за селекцијата на Хрватска.

Квалификации за ЕП 1998 во Италија, 30.10.1997 г.:  Македонија – Хрватска  31:29 (14:14)

Квалификации за ЕП 1998 во Италија, 02.11.1997 г.:  Хрватска – Македонија  37:27 (18:10)

ЕП 1998 во Италија (групна фаза), 01.06.1998 г.:  Хрватска – Македонија  28:21 (12:10)

Австрија:

Со селекцијата на Австрија имаме позитивен биланс: две победи и еден пораз.   Скор: 75:72 за Македонија.

Квалификации за СП 2013 во Шпанија, 09.06.2002 г.:  Македонија – Австрија  26:21 (16:10)

Квалификации за СП 2013 во Шпанија, 16.06.2002 г.:  Австрија – Македонија  30:27 (13:14)

ЕП 2014 во Данска (групна фаза), 16.01.2014 г.:  Македонија – Австрија  22:21 (12:10)

Превземено од rkmetalurg.mk

Најчитани вести