недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Битка меѓу Курдите и џихадистите во близина на турската граница

521301_isis-zastava-foto-youtube-afpbb-news_f

Последни вести

Жестоки судири избија денеска меѓу исламистичките џихадисти и курдските борци во близина на турската граница, северно од опколениот сириски град Кобани.

Тој судир се случува за да се оневозможи преминот од Кобани до турската граница и да го блокира преминот преку кој до сега приближно 200 илјади бегалци го користеа.

Судирот во кој се разменуваат оган и грaнатирање се случил во областа на помалку од еден километар од градот кој е опколен со бодликава жица, која ја одбележува границата меѓу Сирија и Турција.

Во меѓувреме коалиција која ја предводи САД изведе најмалку два нови воздушни напади на позицијата на Исламската држава во Кобани и околу него.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести