среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Битола ќе добие Факултет за информатички технологии

Цел е да се произведат нови кадри кои што полесно ќе можат да најдат работа или да се самовработат“, изјави премиеро Никола Груевски.

Untitled

Поврзани вести

Во рамките на Универзитетот во Битола наскоро се очекува да биде отворен Факултетот за информатички технологии, кој според премиерот Никола Груевски, треба да призведе нови кадри кои можат полесно да најдат работа.

Овој Факултет ќе биде пандан на скопскиот факултет за Информатички технологии.

„Во завршна фаза сме за отворање на новиот факултет при овој Универзитет, факултетот за Информатички технологии за кој што веќе се формираше комисија која треба да ја состави наставната програма и кој што ќе биде сериозен пандан на скопскиот факултет за Информатички технологии. Цел е да се произведат нови кадри кои што полесно ќе можат да најдат работа или да се самовработат“, изјави Груевски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести