четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Битолски актер почнува да работи во Глоуб театарот во Лондон

Ова е за прв пат актер од Македонија да биде професионално работно ангажиран во овој британски театар.

akterbitolaOD

Поврзани вести

Битолскиот актер Огнен Дранговски во недела заминува за Лондон, каде што во наредните два месеци ќе биде дел од ансамблот на Глоуб театарот.

Четири недели ќе ја работат претставата Венецијанскиот трговец од Вилијам Шекспир, а тој го игра ликот на Шајлок. Следните четири недели претставата ќе се игра како дел од редовниот репертоар на Глоуб театарот. Планирани се петнаестина изведби, а постои можност и на лето повторно неколку пати да биде одиграна за тамошната публика.

„ Возбуден сум од сето ова што ќе бидам дел од тој ансамбл, ме чека напорна работа, премиерата ќе биде на 6-ти март, а досега се распродадени 20.000 билети“ вели Огнен Дранговски. Ова е за прв пат актер од Македонија да биде професионално работно ангажиран во овој театар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести