сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Битолскиот градоначалник ќе му помогне на музичкото училиште

bitola

Поврзани вести

Со децентрализацијата основните и средните училишта во Битола не биле во доменот на локалната самоуправа, само во еден дел на одржувањето, но средното музичко училиште е државно училиште и не било во надлежност на општината, изјави денеска градоначалникот на Битола Владимир Талески.

Без разлика на законската регулатива, тоа училиште е во Битола и како што вели градоначалникот му било жал што такви биле условите и тој досега незнал дека се наоѓа во таква состојба училиштето.

Градоначалникот остварил средба со директорот и се договориле онаму каде што може да се интервенира за да се подобри состојбата.Талески наскоро ги најави фазите како ќе го помагаат училиштето.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести