понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Битолско поле гледа надеж во државното Водостопанство

voda-cesma

Последни вести

Се оформи на иницијатива на Владата со кредит од Светска банка за во првите шест месеци да покрие плати и други неопходни трошоци, по тој рок Битолско поле имаше обврска со самофинансирање да се исправи и опстои. Неодамна со одлука на Владата се реши да се офрми Водостопанско претпријатие кое ќе ги припои остранатите претпијатија од другите општини.Битолско поле во изминативе четири години иако бараше нови работници министерството за финасии не ги одобри сеуште се 14 и имаат низа проблеми во работењето.

Јани Рлаевски директор на Битолско поле вели тешко било работењето во овој период имале технички проблеми, проблеми со механизацијата.

Објектот на поранешното претпијатие Водостопанство каде до неодамна беа сместени веќе не им е на располагање бидејќи за истиот имало хипотека.

„Ние не можевме да отплаќаме туѓ долг“, вели Ралевски

Што ќе значи за Битолско поле формирањето на државното Водостопанство?

Ралесвки вели дека со формирањето Битолско поле ќе добие механизација и подобри услови за давањето на нивната основна дејност одводнување.

Инаку во изминатиов период Битолско поле преку опстојуваше преку проекти за одводнување и од 80% наплата од земјоделците.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести