недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Бизнимени од Филаделфија ќе ги запознаат можностите за инвестирање во земјава

Бизнисмените од Филаделфија ќе се запознаат со можностите за инвестирање во Македонија

ppesevskii

Поврзани вести

Вицепремиерот за економски прашања, Владимир Пешевски, и директорот на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот, Висар Фида, од денеска престојуваат во Соединетите Американски Држави, во посета на шест градови, каде ќе ги презентираат можностите и поволностите за инвестирање во Република Македонија и ќе одржат директни средби со потенцијални американски инвеститори.

Филаделфија е првата дестинација на македонската делегација, каде ќе бидат остварени средби со највисокиот врв на неколку глобални компании од областа на производството на кондиторски производи, фармацијата и медицинските помагала.

Директните средби, имаат за цел да им овозможат на претставниците на компаниите директно и детално да се запознаат со инвестициските можности и предности кои ги нуди Република Македонија, а на македонската делегација да се запознае со нивните планови за идни активности и инвестиции во Европа.

Во состав на делегацијата се амбасадорот на Македонија во САД, Зоран Јолевски и економскиот промотор на Македонија во САД, Дејан Величков.

Од Филаделфија делегацијата продолжува кон Питсбург, а планирана е и посета на градовите Јангстаун, Акрон, Синсинати и Луисвил.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести