среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Бјелогрлиќ подготвува воена парада за Путин

dragan-bjelogrlic-1409609455-560975

Последни вести

Воената парада по повод 70 годишнината од ослободувањето на Белрад, на која на 16 октомври почесен гостин ќе биде претседателот на Русија, Владимир Путин, ќе биде не само една од најголемите во последните неколку децении, туку и прилика на исто место да се најдат легендарните Прле и бесстрашниот Сирогојно, јунаците од култните партизнаски филмови „Отпишаните“ и „Бошко Буха“.

Имено, организатори на оваа десетдневна манифестација го пронајдоа човекот по кој е напишан ликот на Прле и тој од прва рака ќе ја раскаже спектакуларната акција од серијата која се случила на улилите на тогаш окупираниот Белград.

Поминаа точно 36 години откако на филмското платно тандемот на Бошко Биха ги избомбардира фашистите, Драган Бјелогрлиќ ќе биде во улога на режисер на визуелниот спектакл кој ќе биде претставен на 19 октомври во Комбак арената.

Милован Дречун од организациониот одбор најавува дека клучното случување ќе биде парадата која ќе се случи во Нов Белград.

„Случувањето во Арената на 19 октомври ќе биде посебно. Идејата е на еден поинаков начин, пред се модерен, да се одбележи годишницата од ослободувањето на Белград и повеќе да и се доближи на младата генерација која не знае многу за тоа. Сакаме сеќавањето за ова случување да не се сведе на полагање венец и неколку вечерни академии. Интересно е тоа што со нас ќе биде човекот по кој настана ликот на Прле во „Отпишаните“, а ќе бидат претставени и многу нераскажани приказни од тоа време. Клучната порака е да не се заборави антифашизмот и јасно да се покаже дека Белград е слободен град, секогаш бил, а така и ќе остане“, вели Дречун.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести