среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Блатер: Најостро го осудувам мешањето на политиката во спортот

blater

Поврзани вести

Осуда за инцидентот кој се случи на натпреварот помеѓу Србија и Албанија стигна од сите страни. И претседателот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Сеп Блатер ги осуди инцидентите синоќа во Белград и порача дека фудбалот не смее да се користи во политички цели.

„Фудбалот никогаш не смее да се користи во политички цели. Најостро го осудувам сето тоа што се случило на мечот“, напиша Блатер на својот твитер-профил.

Мечот во Белград се прекина откако дрон со знаме на Голема Албанија се појави на стадионот, што предизвика гнев и реакција на навивачите, но и физичка пресметка на теренот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести