среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Блажевски и Богдановски ќе настапат на СП во Казан

Македонските пливачи Марко Блажевски и Анастасија Богдановски, ќе настапат на светското првенство во пливање во Казан, Русија.

МОК ги покрива сите финансиски трошоци на Блажевски и Богдановски

МОК ги покрива сите финансиски трошоци на Блажевски и Богдановски

Поврзани вести

Нивниот тренер, Боро Блажевски вели дека планираните подготовки целосно биле реализирани.

Во овој период Блажевски и Богдановски настапија на Арена Про Свим во Меса (Аризона) и во Шарлот (Северна Каролина). Финансиските трошоци за овој натпревар во целост ги покри Македонскиот Олимписки Комитет. Двајцата пливачи имаа и добри подготовки, и тоа Блажевски беше во Насау Бахами, а Богдановски во Колорадо Спрингс. Настапите и подготовките во овој период за двајцата беа многу успешни – па беа исполнети норми за настап на Светското првенство во Казан. Веднаш по СП Блажевски и Богдановски ќе настапат и на Светскиот куп во Москва на 11 и 12 август. Можам слободно да кажам дека благодарение на огромната поддршка и големото разбирање на МОК кој досега во целост ги покри во целост сите финансиски трошоци за двајцата пливачи, нивната планирана програма во целост се исполни, рече Блажевски

Најчитани вести