среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Блажевски со нов рекорд на 200 метри градно

b

Последни вести

Најдобриот македонски пливач Марко Блажевски го собори државниот рекорд на 200 метри градно. Тој оваа делница ја исплива со резултат 2:18.14 минути на Спидо шампионатот во Гринсборо, САД.

Блажевски го освои златниот медал, притоа соборувајќи го рекордот кој досега беше во сопственост на Дамјан Петровски со време од 2:22.48.

Блажевски претходно постави нов апсолутен рекорд и во дисциплината 200 метри мешано.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести