петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Близок соработник на Ивица Дачиќ, приведен за мито

dragoljub-peuraca

Поврзани вести

Драгољуб Пеурача, соработник на поранешниот спрски премиер Ивица Дачиќ, воедно и директор на иснспекторатот во Министерството за труд, вчера бил приведен поради земање мито, јавија српските медиуми.

Пеурача бил пријавен во полиција за изнудување пари од директорот на агенцијата за вработување „Менпауер“.

Вработена на бензиска пумпа, која била ангажирана преку таа агенција починала на работното место, а тој случај Пеурача го злоупотребил, уценувајќи го сопственикот на агенцијата да му плати 30.000 евра, а во спротивно се заканил дека ќе му ја одземе лиценцата.

Во организирана полициска акција, Пеурача е фатен со 15.000 евра мито, како дел од сумата која сакал да ја изнуди од сопственикот на „Менпауер“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести