петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Богоев: Имаме План како да ги задржиме младите и студентите тука во Македонија

bogoev

Последни вести

 

Токму младите, токму студентите се најпонижени и најмаргинализирани во овие 10 години владеење на Никола Груевски и ВМРО ДПМНЕ. Студентите беа тепани од полицијата, студентскиот стандард е на навистина ниско ниво, студентите беа принудени да живеат во распаднати студентски домови и да јадат храна полна со инсекти, изјави Стефан Богоев, кандидат за пратеник на СДСМ и коалицијата во ИЕ 1 и претседател на СДММ.

Токму затоа испланиравме на студентите да им понудиме работа со скратено работно време за време на нивното студирање, преку оваа така наречена „парт-тајм џоб“ студентите ќе можат да заработат дополнителни пари додека студираат, а со студентската картичка за попусти студентите ќе добијат попусти во читалните, библиотеките, кафетериите и ќе добијат разно разни други бенефиции, посочи Богоев.

 

 

Најчитани вести