четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бојан Серафимов меѓу најдобрите математичари во светот

matematicar

Последни вести

Македонецот Бојан Серафимов освои бронзен медал на Меѓународната математичка олимпијада и се вброи меѓу најдобрите млади математичари во светот.

Тимот бил воден од Весна Манова-Ераковиќ, а пофалници добија Божидар Стеваноски, Јован Тасев и Стефан Николоски.

Златниот медал на олимпијадата го освоил Мислав Балуновиќ, матурант во гимназијата „Матија Мешиќ“ во Славонски Брод.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести