сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Боко Харам киднапирале 80 лица, претежно деца

boko1

Последни вести

Борци на нигериската исламистичка група „Боко харам“ киднапирале околу 80 лица, од кои многу деца, и убиле тројца во нападот врз села во Северен Камерун, соопштија властите и армијата.

Денешните киднапирања, најмасовни во Камерун, откако групата почна да ја проширува зоната на операции преку границата минатата година, се совпадна со пристигнувањето на војници од соседен Чад во помош на камерунската армија.

Најчитани вести