понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

„Боко Харам“ на листата терористички организации на ЕУ

Boko-Hram1

Поврзани вести

Нигериската група „Боко Харам“ се најде на листата терористички организации на ЕУ.

Ова значи замрзнување на сметките на организацијата и на нејзините претставници во земјите од Унијата и воведување на ембарго за оружје.

На оваа листа исто така е додадена и организацијата „Фронот ал Нусра“, која е активна претежно во Сирија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести