петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Боко Харам уби 15 лица

book

Последни вести

Вооружени припадници на Боко Харам вчера убиле 15 селани во североисточниот дел на Нигерија во близина на Мајдугури, соопштија безбедносните сили.

Терористи на групата Боко Харам го нападнале и запалиле целото село Камбари, што се наоѓа на помалку од пет километри од Мајдугури.

Денеска во Мајдагури почнува кампања за реизбор на претседателот на Нигерија Гудлак Џонатан, на изборите на 14 февруари годинава. Џонатан, христијанин од јужниот дел на земјата во трката за претседател се соочува со поранешниот лидер генерал Мохамед Бухари, кој е сунитски муслиманин.

Групата Боко Харам се залага за формирање на калифат и воведување на шеријат во североисточниот дел на Нигерија.

Најчитани вести