среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Боксерките на Неимар под лупа на ФИФА

00002183

Последни вести

Боксерките на најголемата ѕвезда во бразилската репрезентација Неимар, се најдоа под лупа на Светската фудбалска федерација (ФИФА). Бразилецот најверојатно ги прекршил маркетинг правилата, откако беше уловен со боксерки со боите на бразилското знаме. Според ФИФА на Светското првнство во Бразил не смеат да се рекламираат други спонзори освен официјалните.

Фудбалерите немаат право ниту да упатуваат политички или религиозни пораки за време на Мундијалот. Добрата вест заНеимар е тоа што засега може да биде само парично казнет.

Сличен скандал изби за време на Еврпското првенство во 2012 година кога Данецот Никлас Бентнер во радост на постигнат гол ги покажа боксерките со кој рекламираше обложувалница. За овој негов потег заработи казна од 100.000 евра, којабеше платен од компанијата која што ја изрекламира.

Казната за Неимар би требало да биде пониска ,бидејќи етикетата на неговите боксерки не беше директно покажана. Од компанијата која ги произведува овие боксерки истакнаа дека нивната продажба пораснала, бидејќи секој производ поврзан со Неимар,ужива голема популарност во Бразил.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести