Свет

Бомбашки напад врз главниот обвинител на Египет

Бомбашки напад врз главниот обвинител на Египет
Самоубиствен напад во Авганистан, најмалку две жртви

Бомба експлодира во Каиро во моментот кога крај неа минувале конвој возила на главниот обвинител на Египет, Хишам Баракат, пренесува МИА.

Неименуван висок полициски претставник изјави дека Баракат и неговите телохранители се одведени во болница. Но, тој не прецизира дали тие настрадале во експлозијата.

Тој изјави дека главниот обвинител е добро.