среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Бомба во бугарски автобус

avtobusss

Последни вести

Во Будимпешта во автобусот со кој бугарски патници патувале од Прага во Варана биле пронајдена бомба, јавува агенцијата Фокус.

Инцидентот се случил вчера попладне, а експлозивот бил пронајден во багажот што не припаѓал на никој од патниците.

Автобусот бил претресен поради чудниот мирис што се чувствувал. Возачите го сопреле автобусот и извршиле контрола. Тогаш утврдиле дека во багажникот се наоѓа куфер што не му припаѓа на никој од патниците, а кога го отвориле внатре имало бомба.

Сопственикот на тој куфер, наводно влегол во автобусот во Прага и излегол во Будимпешта.

По откривањето на бомбата патниците го продолжиле патот со друг автобус.

Најчитани вести