Свет

Бомба во играчка уби татко и две деца

Бомба во играчка уби татко и две деца

Татко и две деца загинаа денеска во селото Бишиграм, во долината Сват, во северозападниот дел на Пакистан, откако во нивниот дом експлодира бомба скриена во детска играчка, објави МИА.

Шефот на локалната полиција Салим Кан Марват изјави дека трите деца на 35-годишниот татко пронашле иргачка на улица и ја земале во својот дом да си играат.

– Таткото, неговата деветгодишна ќерка и седумгодишен син починале на самото место, додека уште две деца се повредени- изјави Марват.

Претставникот на полицијата во селото Бишиграм Афзал Кан ги потврди информациите за несреќата. Потеклото на бомбата се уште не е откриено.