среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Бомбардиран сириски град под контрола на Исламска држава

isis

Поврзани вести

Воени авионо, најверојатно руски во текот на изминатата ноќ извршиле бомбашки напади врз сирискиот град Карјатеин, кој е под контрола на Исламска држава.

Западните медиуми оваа информација ја добиле од Рами Абгулрахман, директор на сирискиот Центар за заштита на човековите права.

Карјатеин, кој се наоѓа 130 километри североисточно од Дамаск, Исламска држава го презедоа во август.

Најчитани вести