вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 27

Бомбардирана Дума кај Дамаск, убиени 42 лица меѓу кои и деца

duma

Последни вести

Најмалку 42 меѓу кои и седум деца се убиени во нападите на режимските сили на Дума, во близина на градот Дамаск, каде што контролата ја имаат бунтовниците, соопшти денеска сиријската Опсерваторија за човекои права за новиот биланс на жртви од вчерашниот напад.

„Вкупно 42 лица загинаа во взодушните напади меѓу жртвите има седум деца и две жени,“ наведува групата.

Дума  е 15 км оддалечена од претстолнината и се наоѓа под опсада на сиријската војска. Веќе една година е честа мета на воздушните напади на режимските сили.

Меѓу жртвите има и бунтовници, а во болниците се префрлени голем број на ранети.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести