недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 52

Бомбаш самоубиец разнесе 30 луѓе на фудбалски натпревар во Ирак

Напаѓачот носел појас со експлозив што го активарал меѓу публиката на аматерскиот фудбалски натпревар во Искандарија, околу 40 километри јужно од Багдад.

Бомбаш самоубиец разнесе 30 луѓе на фудбалски натпревар во Ирак

Бомбаш самоубиец разнесе 30 луѓе на фудбалски натпревар во Ирак

Последни вести

Најмалку 30 лица загинаа, а 60 се повредени во денешниот самоубиствен напад што се случи за време на фудбалски натпревар во Искандерија.

Напаѓачот носел појас со експлозив што го активарал меѓу публиката на аматерскиот фудбалски натпревар во Искандарија, околу 40 километри јужно од Багдад.

– Кога победниците го примаа трофејот бомбашот-самоубиец се разнесе меѓу публиката – изјави полициски претставник.

proxy

Лекарите потврдија дека меѓу загинатите е и градоначалникот на Искендерија, кој починал во болница.

Се уште никој не презел одговорност за нападот.

Најчитани вести