вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бомбаш самоубиец разнесе џамија во Багдад – најмалку 19 загинати

Се претпоставува дека нападот во оваа богата багдадска населба е дело на џихадистичката група Исламска држава.

baghdad-suicide-bombing

Последни вести

Најмалку 19 лица загинаа, а 28 се ранети денеска кога бомабаш-самоубициец се саморазнесе пред една шиитска џамија во западнот дел на ирачкиот главен град Багдад, за време на молитва при погребна церемонија.

Полицијата соопшти дека напаѓачот се доближил до џамијата во наслебата Хартија и меѓу насобраните верници го активирал експлозивот што го носле на себе.

Се претпоставува дека нападот во оваа богата багдадска населба е дело на џихадистичката група Исламска држава.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести