четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Бомбаш самоубиец уби 13 лица

oplai_chile_bbc

Последни вести

Во напад на бомбаш самоубиец на истокот на Авганистан се убиени најмалку 13 лица, а повредени се дури 40 .

Нападот се случил во близина на станбениот комплекс во кој живее и гувернерот на провинцијата која граничи со Пакистан.

-Телата на убиените и ранететите се пренесени во болница, изјави Аминулах Хан, доктор во државната болница во градот Хост, пренесува АФП.

Францускиот весник „Фигаро“ пишува дека илјадници демонстранти веќе се упатиле кон домот на покраинскиот гувернер Абдул Џабар Наемија кого го обвинуваат за корупција.

Најчитани вести