петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Бомбашки напад на стадион во Нигерија – над 40 мртви

nigerija

Последни вести

Повеќе од 40 лица биле убиени во експлозија на фудбалски стадион во градот Муби во Нигерија, јавуваат светските новински агенции, повикувајќи се на информација на локалната полиција, пренесува Нетпрес.

Бомбата детонаирала за време на фудбалски натпревар.

Засега никој не понел одговорност за нападот, но главните сомневања се свртени кон исламистичката група „Боко Харам“.

Државата Адамава во Нигерија, каде се случил инцидентот, е една од трите во која повеќе од една година во сила е вонредна безбедносна состојба.

Инаку, групата „Боко Харам“ дејствува во северна Нигерија, каде претежно живее муслиманско население, се декларира дека е против западното образование и влијание во земјата, како и за воведување на исламскко законодавство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести