Свет

Бомбашки напад во Ирак, над 100 мртви

Бомбашки напад во Ирак, над 100 мртви
Бомбашки напад во Ирак, над 100 мртви

Екстремистичката група Исламска држава ја презеде одговорност за синоќешниот бомбашки напад во Хан Баби Сад во Ирак, при што загинаа над 100 луѓе.

Во нападот со автомобил-бомба повредени се 50 луѓе, а меѓу загинатите има и деца.

Експлозијата се случи на пазар во Хан Баби Сад, 30 километри североисточно од главниот град на Ирак, Багдад. Нападот беше изведен додека луѓето го прославуваа крајот на светиот месец Рамазан.

ИД контролира повеќе делови во северен и западен Ирак. И претходно напаѓаше етнички мешани подрачја во провинцијата Дијала, каде се наоѓа градот Хан Баби Сад.